Į krepšinį atvedė lietuviški ir afroamerikietiški genai

1/3
Teksto dydis:

„Mano tėvų genai – geriausias derinys krepšiniui”, – sakė Šiaurės Vakarų universiteto komandos puolėjas Drew Crawfordas, kurio tėvas – NBA teisėjas Danny Crawfordas, o motina – Amerikos lietuvė Claudia.

Nei pagal pavardę, nei pagal išvaizdą neįmanoma atspėti, kad Drew Crawfordas su močiute sveikinasi lietuviškai, per Kūčias ragauja kelių rūšių silkės ir serga už Lietuvos rinktinę.

Kaip ir jo tėvas, nuo 1995-ųjų visuose NBA finaluose teisėjavęs Danny Crawfordas.

Užteko jam pasakyti „labas” Šarūnui Jasikevičiui, kai šis debiutavo NBA lygoje, kad lietuvis nustebęs su šypsena pradėtų rungtynes.

„Po kiek laiko Š. Jasikevičius man sakė, kad užteks tų „labas” ir kad pamokys mane geresnių žodžių”, – prisimindamas juokėsi 58 metų teisėjas, lietuviškai aikštėje pasveikinantis ir Liną Kleizą, o anksčiau – Šarūną Marčiulionį, Arvydą Sabonį, Žydrūną Ilgauską.

Visi šie NBA krepšininkai iš Lietuvos mėgdavo pajuokauti su Danny Crawfordu, nes šis yra vedęs lietuvę.

Ūgis – lietuviška dovana

Čikagos priemiestyje Neipervilyje Crawfordų namų virtuvėje kabo lentelė su nupieštais grybais ir užrašu „Tai lietuviška virtuvė”.

Čia kartais garuoja bulviniai patiekalai, ir tuomet užsimezga smagios diskusijos, kurio iš tėvų genai lėmė, kad jų sūnus Drew tapo krepšininku.

21 metų 196 cm ūgio „Northwestern Wildcats” lengvasis krašto puolėjas trečius metus rungtyniauja Amerikos studentų krepšinio lygos (NCAA) stiprioje „Big Ten” konferencijoje.

Šį sezoną jis aikštėje vidutiniškai praleidžia 34,5 minutės, pelno 16,4 taško, atkovoja 4,6 kamuolio.

„Drew gavo geriausia iš dviejų pasaulių. Kai pagalvoji, krepšinyje išties unikalu matyti lietuviško ir afroamerikietiško kraujo žaidėją”, – kalbėjo krepšininko tėvas.

„Aš visada sakau, kad Drew geriausias krepšininko savybes gavo iš mano šeimos. Bent jau ūgį tai tikrai”, – šyptelėjo išeivių iš Lietuvos šeimoje užaugusi 56 metų Claudia Crawford.

Nors jos ūgis – 180 cm, ji pati niekada nežaidė krepšinio. Moteris daugiau nei dvidešimt metų dirbo stiuardese, o dabar kuria juvelyriką.

Tačiau šeimoje sportininkų netrūko.

Jos 196 cm ūgio brolis Alas Baris jaunystėje rungtyniavo NCAA lygoje, atstovaudamas „De Paul Blue Demons” komandai.

„Taip, lietuviškas ūgis man tikrai padeda. Bet ir mano tėtis prieš tapdamas teisėju universitete žaidė krepšinį”, – sakė šoklus ir fiziškai stiprus Drew Crawfordas.

Vilkėjo žaliais marškinėliais

Kai jis buvo jaunesnis, nuo savo močiutės Vidos dovanų gavo Lietuvos krepšinio rinktinės marškinėlius.

Niekas tarp draugų tokių neturėjo, todėl Drew vilkėdavo juos dažniau nei kitus.

Ši atributika ypač praversdavo per olimpiadas.

Crawfordų namai visada sirgo už Lietuvą, nors per rungtynes su JAV pasirinkti favoritus buvo ne taip paprasta.

„Keista žiūrėti, kai žaidžia Lietuva ir Amerika. Bet aš tada tiesiog stebiu puikių krepšininkų pasirodymą”, – sakė Drew Crawfordas.

Akį lavino Čikagos lygoje

Į lietuvišką krepšinį paniro ir amerikietis Danny Crawfordas. Kai prieš keletą metų jam paskambino Čikagos lietuvių krepšinio lygos (ČLKL) rengėjai ir pakvietė pateisėjauti sezono atidarymo rungtynėse, NBA arbitras iš karto sutiko.

Kai kurie Čikagos lietuviai negalėjo patikėti, kad šis žinomas teisėjas, dirbantis NBA jau 27 metus, vieną dieną švilpė mėgėjams krepšininkams iš tolimos šalies.

„Man teisėjavimas yra tarsi narkotikas. Geriau teisėjauti nei sėdėti nieko neveikiant. O juo labiau lietuviams”, – sakė Danny Crawfordas.

ČLKL jis lavino savo įgūdžius ir praėjusį rudenį, kai dėl lokauto NBA rungtynės nevyko: „Kaip bėgikams reikia išlaikyti formą bėgiojant, taip teisėjams reikia treniruoti savo akį aikštėje. Čikagos lietuvių krepšinis yra gana aukšto lygio.”

Sunkiai įsileido afroamerikietį

Dėl savo žento pagalbos lietuviams itin džiaugėsi Vida Daras, kartu su dukterimi Claudia net atėjusi į salę stebėti ČLKL krepšinio.

V.Daras, buvusi Kaveckaitė, gimė dar prieškario Lietuvoje, bet artėjant okupacijai kartu su šeima pasitraukė į Vakarus.

Įsikūrusi Viskonsino valstijoje ši moteris susipažino su kitu išeiviu Jonu Bariu.

Persikėlę į Čikagą jie augino savo vaikus laikydamiesi visų lietuviškų tradicijų – C.Crawford ir jos brolis lankė šeštadieninę lietuvių mokyklą, priklausė skautams, važinėjo į stovyklas.

Šeima tikėjosi, kad vaikai pratęs lietuvišką giminę, todėl tėvams nebuvo lengva susitaikyti su tuo, kad jų duktė įsimylėjo nelietuvį.

„Ir dar kitos rasės žmogų! – sudėtingos draugystės su Danny Crawfordu pradžios neslėpė Claudia. – Mano būsimas vyras žaidė krepšinį kartu su mano broliu. Todėl tėtis lengviau priėmė Danny, susipažinęs su juo kaip su brolio draugu.

Tačiau mama buvo prieš mūsų santykius. Būdavo, kad jos namuose ilgai kalbėdavomės ir verkdavome.

Gal todėl su Danny susituokėme tik po aštuonerių metų draugystės. Bet dabar mama myli mano vyrą kaip savo sūnų. Jie labai artimi.”

Tribūnoje būna aistringas

Kai Čikagoje žaidžia Šiaurės Vakarų universitetas, tribūnoje beveik visada karščiausiai serga ši trijulė – Drew tėvai ir močiutė, pasipuošusi alyviniais – komandos spalvos – drabužiais. Prisijungia ir krepšininko sesuo Lia.

Bet iš jų visų daugiausia emocijų rodo Danny Crawfordas.

„Man nepatinka prie jo sėdėti. Norėčiau tiesiog palaikyti komandą, bet turiu klausytis kiekvieno komentaro, kas ką ne taip padarė, kur turėjo nubėgti Drew ir kitų neigiamų dalykų”, – galvą purtė Claudia.

Kad yra siaubingas aistruolis, neslėpė ir pats Danny Crawfordas. Nors pats dirba teisėju, kartais jis net iškeikia savo kolegas aikštėje.

„Kai teisėjauju, esu labai ramus aikštėje, bet tribūnoje tampu nervingu tėvu.

O teisėjai visada yra atpirkimo ožiai. Ir aš juos jais paverčiu, nors ir stengiuosi to nedaryti.

Bet kovoje tarp teisėjo ir sūnaus visada laimės sūnus”, – prisipažino NBA arbitras.

Gėdino tėvą keikiantį sirgalių

Patirtį aikštėje jis perdavė savo sūnui, todėl Drew žino įvairiausių triukų, kurie jam gelbėja rungtynėse.

Jis suvokia rungtynes ne iš žaidėjo perspektyvos, o iš teisėjo.

„Kartais tėtis pamoko, kaip kurią situaciją mato teisėjai. Pataria, kaip geriau judinti rankas ar kirsti po krepšiu ir sužaisti taip, kad teisėjas tikrai sušvilptų pražangą varžovui”, – pasakojo „Northwestern Wildcats” žaidėjas.

Jis išmokytas gerbti teisėjus ir su jais nesiginčyti.

Bet Drew Crawfordas ne kartą patyrė, kaip sirgaliai laido liežuvį prieš jo tėvą.

Kartą jis buvo nuskridęs į NBA rungtynes Šarlotėje ir vienas sėdėjo tribūnoje žiūrėdamas mačą, kuriame dirbo Danny Crawfordas.

Vienas „Charlotte Bobcats” sirgalius visą pirmąją rungtynių pusę neužsičiaupdamas keikė teisėją neįsivaizduodamas, kad sėdi šalia to žmogaus sūnaus.

Kai per pertrauką eidamas į drabužinę Danny Crawfordas susimušė rankomis su Drew, sirgalius buvo labai nustebęs.

„Jis suprato, jog tai mano tėtis, ir taip blogai pasijuto, kad nuėjo ir nupirko man užkandžių bei gėrimo”, – nusijuokė Drew.

Turi nuotraukų su M. Jordanu

Jis nuo vaikystės su tėvu eidavo į NBA rungtynes. „Chicago Bulls” komandos užkulisiai jam būdavo atviri.

Danny Crawfordas teisėjavo daugybei rungtynių, kai Čikagoje karaliavo Michaelas Jordanas.

Tarp jų – ir 1998-ųjų NBA finalo paskutinį mačą su „Utah Jazz”, kai M.Jordanas išplėšė pergalę ir auksą taikliu metimu paskutinę sekundę. Tai buvo paskutinis šios žvaigždės pasirodymas su „Bulls” apranga.

„Buvo nuostabu dalyvauti tokiose rungtynėse”, – sakė Danny Crawfordas.

Jo sūnus išsaugojo nuotrauką, kurioje būdamas maždaug devynerių nusifotografavo su M.Jordanu.

„Nuotraukoje atrodau labai laimingas”, – sakė Drew.

Jis dievino „Bulls”, bet visada NBA sekė ir Lietuvos žaidėjus, ypač A. Sabonį.

Nori gauti lietuvišką pasą

Klausydamasis pasakojimų apie Lietuvos krepšininkus ir matydamas rinktinės pasirodymus Drew Crawfordas kartais pagalvoja, kaip būtų nuostabu kada nors ir jam parungtyniauti Lietuvoje.

Šis Amerikos lietuvės palikuonis galėtų gauti mūsų šalies pilietybę ir net atstovauti nacionalinei komandai, nes niekada nėra žaidęs jokio amžiaus JAV rinktinėje.

„Lietuvoje krepšinio lygis yra nepaprastai aukštas. Galbūt po dar kelerių metų įgijęs daugiau patirties ir aš jį pasieksiu”, – sakė Šiaurės Vakarų universiteto trečiakursis, šiemet tikėjęsis patekti į NCAA atkrintamąsias varžybas.

Per šio universiteto komandos rungtynes savoje arenoje šį sezoną dažnai rinkosi daugiau nei 8000 sirgalių, bet „Wildcats” viltys pirmą kartą istorijoje prasimušti į „Kovo beprotybę” sužlugo po nesėkmės ketvirtadienį žaidžiant su Minesotos komanda.

Komandoje – du lietuviai

Į vienas rungtynes atėjo ir nemaža grupė Čikagos lietuvių vaikų, kurie po rungtynių laimingi šypsojosi gavę galimybę nusifotografuoti ir pabendrauti su Drew Crawfordu bei Johnu Shurna – dar vienu lietuvių kilmės žaidėju „Northwestern Wildcats” ekipoje.

21 metų 205 cm ūgio sunkusis krašto puolėjas yra vienas komandos lyderių, per 37,3 min. vidutiniškai renkantis 19,8 taško ir atkovojantis 5,2 kamuolio.

Kai ateina Kalėdų metas, šie krepšininkai drabužinėje nuolat pasikalba, kokių rūšių silkės ir kitų patiekalų tikisi rasti ant šventinio stalo.

„Man skaniausia yra kugelis”, – sakė Drew Crawfordas.

Jo tėvas Danny šypsodamasis papurtė galvą: „Man tai per daug grietinės.”

Bet NBA teisėjas sutinka: lietuviškų prieskonių negali būti per daug krepšinio virtuvėje. Net jei jie nurungtų afroamerikietiškuosius Drew Crawfordo kraujyje. Svarbiausia, kad tai padėtų aikštėje.

Turi nuomonę apie visus NBA lietuvius

Danny Crawfordui daugybę kartų teko teisėjauti „Portland Trail Blazers” mačuose, kai ten žaidė Lietuvos milžinas Arvydas Sabonis. Kad ir kokie draugai teisėjas ir vidurio puolėjas būdavo prieš rungtynes sveikindamiesi lietuviškai, aikštėje krepšininkas amžinai būdavo nepatenkintas švilpukais.

„Sabonis visada skųsdavosi. Po kiekvienos pražangos jis iškeldavo abi rankas į viršų arba mojuodavo pirštu, esą nieko nepadarė. Žodžiu, Sabonis niekada neprasižengdavo”, – juokėsi Danny Crawfordas.

Pasakojimų apie krepšininkus jis turi ilgam vakarui užstalėje.

Žydrūnas Ilgauskas? „Jis buvo labai malonus vyrukas ir niekada nereiškė nepasitenkinimo”, – sakė teisėjas.

Šarūnas Marčiulionis? „Jis buvo vienas kiečiausių žaidėjų NBA. Tikras kovotojas, kuris nenusileisdavo niekam.”

Linas Kleiza? „Jis turi kažką panašaus į Marčiulionį, bet jo kietumas mažiau pastebimas. Aikštėje jis nesitrauks niekam iš kelio”, – pasakojo NBA arbitras Danny Crawfordas.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko